Asiakastyytyväisyys lajitteluasemilla korkealla tasolla – kehitystoiveina pidemmät aukioloajat ja parempi opastus

16.09.2025

Toteutimme kesällä lajitteluasemillamme asiakaskyselyn, johon vastasi yhteensä 96 asiakasta. Eniten vastauksia saatiin Paltamosta (21 %), Kuhmosta (18 %) ja Ristijärveltä (15 %). Myös Majasaaren jätekeskuksen asiakkaat olivat hyvin edustettuina.

Valtaosa vastaajista (67 %) asioi asemalla vakituisena asukkaana ja kolmannes (33 %) vapaa-ajan asukkaana. Keskimäärin lajitteluasemalla asioitiin noin 9 kertaa vuodessa, mutta vaihtelua oli paljon – osa kävi asemalla jopa 80 kertaa vuodessa.

Asiakastyytyväisyys oli erittäin korkea: 97 % piti lajitteluaseman toimintaa ja palveluita hyvänä tai erittäin hyvänä. Asiakkaat kiittivät erityisesti ystävällistä henkilökuntaa ja hyvää asiakaspalvelua.

Kehitystoiveina nousivat esiin pidemmät aukioloajat, helpompi jätteiden jättäminen kuten mahdollisuus pudottaa tavaroita, parempi opastus sekä selkeämmät verkkosivut.  Osa kaipasi siistimpää ympäristöä sekä parempaa tiedottamista. Lisäksi toivottiin laajempaa käyttöä Tuo ja vie -kontille, joka mahdollistaa käyttökelpoisten tavaroiden kierrätyksen ja uudelleenkäytön. Tällainen kontti on jo käytössä Puolangan ja Sotkamon lajitteluasemilla, ja sen laajentamista muille asemille pidettiin toivottavana.

Kyselyn yhteydessä järjestettiin arvonta, johon osallistui 81 % vastaajista.

Kiitämme asiakkaitamme arvokkaasta palautteesta ja kehitysehdotuksista. Palautteet otetaan huomioon tulevassa toiminnan suunnittelussa, jotta lajitteluasemien palvelut voivat kehittyä entistä asiakasystävällisemmiksi.

Kommentointi

Voidaksesi kommentoida artikkelia, kirjaudu sisään palveluun. Jos sinulla ei vielä ole tunnuksia, rekisteröidy.